به گزارش خبرگزاری فارس از خرم‌آباد، در آستانه شب یلدا مردم خرم‌آباد شاهد قیمت بالای بسیاری از اقلام غذایی موجود در بازار هستیم و این در حالی است که بسیاری از شهروندان از این وضعیت گلایه‌هایی نیز دارند.

با مراجعه به بازار متوجه می‌شویم خشک وبار و مواد غذایی اصلی به وفور در بازار وجود دارد اما مشکل اصلی قسمت بالای محصولات و نگرانی مردم از افزایش بیشتر قیمت‌ها در شب‌های آتی است.

 طی چند ماه اخیر در اثر نابسامانی‌های که در وضعیت اقتصادی کشور رخ داد روند عرضه و تقاضا سبد اصلی خانوارها با مشکلاتی روبرو شد اما در لرستان بر اساس آمارهای اقتصادی این نابسامانی‌ها تاثیر بیشتری بر زندگی مردم داشته است.

در همین راستا سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان با همکاری سازمان تعزیرات حکومتی طی چند ماه اخیر بازرسی‌های فراوانی انجام داده‌اند تا بلکه از بروز تخلفات در بازار جلوگیری شود.

حال سوال این است که چرا با وجود بازرسی‌ها و در دسترس بودن خشکبار، مردم گلایه‌مند هستند.

لذا برای فهمیدن این پرسش ظهر امروز همراه با ناظران سازمان صنعت، معدن وتجارت لرستان در راستای کنترل و نظارت بر بازار همراه شدیم تا به صورت میدانی در جریان وضعیت موجود قرار گیریم.

بازرسی‌های مستمر تنها راه کنترل بازار

در جریان این بازدیدها یک شهروند خرم‌آبادی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس، بیان کرد: نظارت مناسبی بر بازار شهر خرم‌آباد حاکم نبوده به طوریکه قیمت اجناس در یک مغازه نسبت به به مغازه دیگر کتفاوت است.

 وی با بیان اینکه کنترل بازار نیازمند همت و سخت کوشی مسئولان است،افزود: باید بازرسی‌ها به صورت مستمر در سطح بازار صورت گیرد و جریمه‌های سنگینی برای متخلفان در نظر گرفته شود تا دیگر جرئت تخلف را پیدا نکنند.

سحر سپهرنیا در ادامه گفت: بازار خرید مرغ و گوشت قرمز یکی از بیشترین نابسامانی‌ها را در دارد و با وجود در نظر گرفتن محل‌هایی برای توزیع، در اینگونه محل‌ها هیچگونه نظارت و نظمی در توزیع گوشت وجود ندارد که این امر به کرامت انسانی مردم آسیب می‌زند.

یک شهروند دیگر نیز در همین راستا گفت: یکی از مهمترین ضعف‌های توزیع، نبودن یک ساز و کار مشخص در این حوزه بوده به طوریکه شاهد آن هستیم اکثر گوشت‌ها توسط دلالان خریداری شده و در جلوی همان فروشگاه‌ها با قیمت بیشتر فروخته می‌شود.

محمد دلفان تصریح کرد: از مسئولان محترم خواهشمندیم این اوضاع را سرو سامان دهند زیرا ادامه وضع موجود برای چهره شهر خرم‌اباد مناسب نیست.

علی رضایی دیگر شهروند خرم‌آبادی نیز معتقد بود اگر شدت برخورد با متخلفان بیستر شود دیگر کسی جرات گران فروشی و تخلف را نخواهد داشت.

وی افزود: متاسفانه در کنار نظارت نادرست، تخلف برخی از بازاریان نیز باعث شده در این شرایط سخت اقتصادی اوضاع بدتر شود.

بازرسی از بیش از ۲ هزار و ۴۰۰ واحد صنفی

معاون نظارت و بازرسی سازمان صمت لرستان نیز در همین راستا تصریح کرد: با توجه به ایام پر تقاضا شب یلدا و تخلفات احتمالی بیش از ۵۰ اکیپ در سطح استان در بخش‌های تولید و عرضه بر اصناف نظارت می‌کنند.

وی بابیان برگزاری نمایشگاه مواد غذایی باقیمت و کیفیت مناسب در محل نمایشگاه بین‌المللی استان ادامه داد: علاوه بر نمایشگاه گوشت و مرغ منجمد به همراه برنج تنظیم بازار را باقیمت مصوب در سطح شهر و فروشگاه‌های زنجیری در حال توزیع است.

فریبرز حسامی بابیان مشکلاتی که در قیمت مرغ وجود داشته گفت: قیمتی از طریق شورای تنظیم بازار کشور به استان‌ها اعلام شد که قیمت مرغ ۹ هزار ۸۰۰ تومان باشد اما با توجه به رعایت نکردن این نرخ توسط استان‌های مجاور مشکلاتی در بحث عرضه ایجاد شد اما امروز قیمت مرغ در سراسر استان ۱۱ هزار و ۴۰۰ تومان بوده که این نرخ نسبت به سایر استان‌ها ۱۰ درصد کمتر است.

معاون نظارت و بازرسی سازمان صمت لرستان با تاکید بر اینکه با متخلفان به شدت برخورد قانونی صورت می‌گیرد، یادآور شد: قیمت گوشت قرمز بر اساس بازار و میزان عرضه و تقاضا تعیین‌شده و بر اساس نوع گوشت نرخی بین ۵۰ تا ۶۵ هزار تومان در سطح استان دارد که با توزیع گوشت منجمد باعث کاهش این نرخ‌ها می‌شود.

وی بابیان اینکه سازمان صنعت، معدن و تجارت با جدیت تمام با واحدهای صنفی متخلف برخورد می‌کند، بیان کرد: از ابتدای آذرماه تا به امروز بیش از ۲ هزار ۴۰۰ بازرسی صورت گرفته ۱۷۸ پرونده باارزش بیش از دو میلیارد ریال بوده که توسط صنعت و معدن جریمه‌شده‌اند.

تأثیرگذاری جریمه‌ها بر رفتار واحدهای متخلف

کارشناس بخش نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان بیان کرد: هنگام بازرسی‌های تمام مدارک فروشنده را بررسی می‌کنیم در صورت مجرم بودن به سازمان تعزیرات ارجاع می‌دهیم؛ این بازرسی‌ها در دو نوبت صبح و عصر ادامه دارد.

 وی به بیان عمده تخلفات واحدهای صنفی پرداخت و افزود: نداشتن برگ خرید، گران‌فروشی، کم‌فروشی از عمده تخلفات بوده و با واحدهای صنفی متخلف به‌شدت برخورد می‌شود و به‌طور میانگین روزانه هر گروه اکیپ بیش از ۱۲ پرونده تخلف تهیه می‌کنند.

احمد نصیری اظهار کرد: این جریمه‌ها جنبه بازدارندگی داشته و معمولاً تاثیرگذار است اما در صورت ادامه تخلف در مراتب بعدی میزان جریمه‌ها افزایش یافته تا تأثیرگذار واقع شود.

انتهای پیام/

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدلفان چاودلفان چاودلفان چاودلفان چاوپوسته وردپرسمیلاد اصغری