در طول سالیان اخیر با توسعه و تکامل روز افزون تکنولوژی، شاهد ورود نسل های جدیدی از نرم افزارهای اطلاع رسانی قابل نصب در گوشهای هوشمند تلفن همراه هستیم ،توسعه روزافزون این نرم افزارها نظیر تلگرام و کاربرد آسان و فراگیر بودن کاربران آن باعث شده است که هر دارنده گوشی بتواند با ایجاد یک کانال وجذب تعدادی مخاطب به رسانه ای مبدل شود.

اگر چه با رشد و توسعه تکنولوژی و در عصر انفجار اطلاعات، انتقال سریع داده ها از قبیل صوت، تصویری و نوشته ها بسیاری از مشکلات مردم در انتقال فایل ها و جابجایی اخبار را تسهیل نموده است اما رها سازی و عدم نظارت اصولی و منطقی بر این نرم افزاها به صورت خاص و فضای مجازی بصورت عام، قطعا مخاطراتی را بدنبال خواهد داشت که بررسی آن در این مقال نمی گنجد.

موضوعی که قرار است در این نوشتار به آن پرداخته شود افزایش بی رویه و غیر ضابطه مند کانال های تلگرامی در سطح کشور و توسل گردانندگان این کانال ها به راه های مختلف برای جذب مخاطب یا به تعبیری افزایش ممبر است.

روش های غیر اخلاقی مثل خریداری اعضای غیر واقعی و یا به اصطلاح اعضای فیک و هدایت مخاطبان برای دیدن تصاویر غیر واقعی عمدتا غیراخلاقی از بزرگان و هنرمندان و همچنین توسل به اجرایی نمودن نظرسنجی های غیر علمی، غیر کارشناسانه که در ادامه به آن پرداخته خواهد شد.

امروزه در عصر اطلاعات که پیشرفت های علمی گسترش پیدا کرده است، بسیاری از کشورها سرمایه گذاری عظیمی در امر تحقیقات انجام داده اند، پژوهش یکی از روش های دانایی است که به انسان کمک می کند تا با شناخت محیط خود، مبنای درستی را برای اندیشیدن و زندگی انتخاب کند.

افکار عمومی هنگامی شکل می گیرد که به اندازه کافی در مورد آن موضوع بحث و صحبت شده و مورد مجادله و کنکاش و گفت و گو قرار بگیرد.

امروزه نظر سنجی تبدیل به یکی از متداول ترین شیوه های شناخت افکار عمومی شده و به همین منظور هزاران مرکز سنجی در دنیا مشغول به فعالیت می باشند؛ در کشور ما نیز مراکز تحقیقاتی معتبری به نظرسنجی می پردازند.

اهمیت شناخت افکار عمومی به این جهت است که آگاهی افکار و عقاید یک گروه به ما کمک می کند تا رفتار احتمالی آن گروه را پیش بینی کنیم.

افکار سنجی اجرای اقدامات و تلاش های سازمان یافته برای نشان دادن عقاید مردم نسبت به یک موضوع در یک محل خاص و در یک مقطع زمانی معین می باشد و نتیجه آن نشان می دهد که افراد به چه دلیلی عقیده خاصی را پذیرفته اند و با چه شدت و قوتی از آن پشتیبانی می کنند.

بنابراین افکار سنجی فعالیتی است که علاوه بر فعالان سیاسی (به منظور جلب آرا مردم و یا شناخت و هدایت افکار عمومی) برای برنامه ریزان (در جهت تنظیم سیاست ها و خط مشی ها) جامعه شناسان (با هدف شناخت گرایشات و رفتار مردم) ارباب جراید و رسانه ها (برای اندازه گیری میزان رضایت) مدیران صنایع (برای ارتقای کیفیت و تولیدات) و اقتصاددانان و تجار (برای فروش و بازاریابی نیز کاربرد داشته است، همچنین با توجه به اینکه بخش عظیمی از نیروی انسانی در نهادها، سازمان ها، ادارات، کارخانجات و … مشغول به فعالیت هستند.

شناخت افکار عمومی حاکم بر آن بخش در جنبه های گوناگونی چون رضایت شغلی، نیازهای فرهنگی، شایعه و شایعه پراکنی و … برای مدیران این واحدها به عنوان یک ابزار کاربردی می تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

روش نظرسنجی با پژوهش پیمایشی متداول‌ترین روشی است که از طریق آن می‌توان دریافت مردم چگونه می‌اندیشند، افکار و عقایدشان چیست، به چه کارهایی می‌پردازند و در آینده به چه کارهایی خواهند پرداخت. امروزه نظرسنجی‌ها بسیار متداول است، ارزان تمام می‌شوند. نتیجه‌بخش‌اند و به سهولت به کار گرفته می‌شوند.

اما این ابزار ظریف است چنانچه در دست آدم‌های بی‌تجربه قرار گیرند خیلی زود از جاده مستقیم مطالعه خارج شده و به مسیر اشتباه‌آمیز تغییر کشیده می‌شود. در کشور ما با وجود گسترش رسانه‌های همگانی و خبری و شکل‌گیری نهادهای مردمی و حضور گسترده مردم در صحنه که تجلی آن را در انقلاب اسلامی دیده‌ایم هنوز مراکز پژوهش منظمی، چه در دانشگاه‌ها یا خارج از آن، در زمینه بررسی افکار عمومی شکل نگرفته و سازماندهی مناسبی در این زمینه انجام نشده است

بررسی افکار عمومی بدون شک از آنجا که کار پیچیده‌ علمی است به مراکز پژوهشی ویژه و کادر علمی متخصص نیاز دارد که با روش‌های خاص این رشته آشنایی کامل داشته باشد و بتواند نیازهای اطلاعاتی سازمان‌ها و مسئولان را در زمینه بررسی افکار عمومی و جو فکری جامعه تأمین کند.

اما این روزها در استان ایلام ،مدیران کانال های تلگرامی صرفا با اهداف افزایش اعضای خود با برانگیختن احساسات قومی و قبیله ای مبادرت به انجام نظرسنجی هایی در خصوص عملکرد مدیران و نمایندگان نموده اند که این اقدام نه تنها مبنای علمی و تحقیقاتی ندارد بلکه با هیچکدام از متدهای فعلی نظر سنجی رایج سنخیتی ندارد.

برانگیختن هیجان و احساسات مردم برای حضور درنظر سنجی برای رای به مدیران و نمایندگان افزایش گسست قومی در جامعه قبیله ای استان ایلام و همچنین ترویج انتخاب براساس فاکتور قومی و قبیله ای و خط بطلان کشیدن بر شایسته گزینی را بدبنال خواهد داشت که بهتر است این موضوع مهم در شرایط فعلی که جامعه در حال گذر ایلام به کمک نخبگان به شایسته گزینی نزدیک تر می شود مدنظر مدیران این کانالها قرار بگیرد.

بدون شک سنجش، ارزیابی، نظرسنجی و جمع آوری نظرات مردمی در خصوص عملکرد مدیران و مسئولان، عمل ارزنده ای خواهد بود و قطعا مدیران دستگاه ها همواره خود را در معرض قضاوت همگانی می بینند و این موضوع به بهبود مدیریت ها کمک خواهد کرد، البته اگر این اقدام با تکیه بر آمار عملکرد یکساله مدیران و قرار دادن آن در معرض دید مخاطبین و همچنین توسل به داده های علمی در خصوص نحوه نظرسنجی علمی وتحقیقاتی صورت گرفته باشد.

این درحالیست که در نظر سنجی های صورت گرفته توسط بعضی از کانال های تلگرامی استان ایلام به جای افکار سنجی در خصوص شاخص های مدیریتی و عملکرد یکساله افراد، این افراد هستند که مورد نظر سنجی قرار می گیرند و تلاش همشهریان و دوستان و بستگان مدیر برای شرکت اعضای سایر گروه های تلگرامی و تلاش برای رای بیشتر موید غیر علمی بودن و انتخاب براساس فاکتور قومی و قبیله ای است.

اقدامات صورت گرفته در این کانال ها توسط حلقه های وابسته به مدیران در معرض نظر سنجی قرار گرفته، به منظور برانگیختن هیجانات و احساسات قومی و تعصبات قبیله ای از قبیل جنوبی یا شمالی بودن، چرداولی یا ایوانی، خزل یا ارکوازی، لک یا کرد بی شباهت به اقدامات سال های اخیر برخی سایت های اینترنتی برای بالا بردن آمار بازدید کنندگان خود و به عبارتی دیگر بالا بردن قیمت خود با متوسل شدن به روش های مختلف و بعضا غیر اخلاقی ایجاد شکاف قومی نظیر عرب و عجم و…نیست.

پیشنهاد می شود مدیران این کانال های تلگرامی برای کمک به توسعه و ترقی استان و انتخاب مدیران، نمایندگان و اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستا با فرهنگ سازی، زمینه انتخاب مدیران کارآمد و شایسته را با عبور از تعصبات کور کورانه قومی و قبیله ای بعنوان موانع مهم پیشرفت و توسعه استان فراهم آورده و با پرهیز از دامن زدن به احیای فرهنگ نادرست تعصبات قومی و نادیده انگاشتن شایسته گزینی، زمینه ساز گذر مردم استان از این سیره غلط و تحقق این مهم در استان باشند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدلفان چاودلفان چاودلفان چاودلفان چاوپوسته وردپرسمیلاد اصغری